Arama Motorlarını ve SEO Algoritmalarını Anlamak

SEO

Search: Arama

İnsanlar dünyada her daim bir arayış içerisindeler. Geçmiş böyle geçti günümüz böyle sürüyor gelecekte farklı olmayacak. İnsanlar çeşitlenen ihtiyaçlarıyla yeni keşiflere yelken açarken bilgi 21. Yüzyılda yanı başımızda duruyor. İletişim teknolojilerinin kazandığı ivme bilgiye aynı hızla yansıyor.

İlkokul arkadaşlarımızı bulmak için Facebook, gündemin dedikodularını almak için Twitter, her türlü bilgiyi öğrenmek için Google ile mümkün olmuşken hepsi arama kelimesini baz almaktadır. Arama bu araçlar ile ayrı birer keşif halini almıştır.

Arama motorları bu keşifte yeni nesil araçlarımızdan biri. Arama motorları; web üzerinde bulunan içeriği arama güdüsü ile kullandığımız, algoritmaları olan sistemler bütünüdür. Arama motorları içerik üretmezler. Büyük bir yanılgıya düşen toplumlar web üzerinde edindikleri bilgileri arama motorlarına ait sanırlar. Haber siteleri, bloglar, platformlar, forumlar ile bilgi web ortamına taşınır. Kendi algoritmalarını oluşturan arama motorları bu bilgileri arama sonuçlarına dahil ederler.

Arama motorları karışık yapılara sahiptirler. Google, Yandex, Bing, Yahoo v.b. arama motorları içinden Türkiye’de en yaygın olan iki arama motoru vardır. Pazarın büyük pay sahibi Google ve hızlı bir çıkış yakalayan Yandex. Arama motorları bir kenara bırakıp ikinci kelimemize geçelim.

Engine: Motor ‘u

Aramayı bir mühendislik harikasına çevirmek bir hayal ürünü olmaktan öteye geçti. Google yaptığı büyük devrimle iletişim çağında milyonlarca bilgiyi insanların avucuna bıraktı. Milyonlarca bilgiyi düşündüğümüz zaman yığın olmasını engellemek bir arama motoru olarak pek mümkün değil. Google milyonlarca çalışanı olan bir firma olsaydı, belki o zaman mümkün olurdu.

Algoritmalardan meydana gelen arama motorlarında bilgi çeşitli filtrelerden geçer. İçeriğin konusu, okuma düzeni, anahtar kelimeleri, link yapısı bu filtrelerden geçmesini sağlar.

Web üzerinden bilgiyi her an her yerde ulaşılabilir kılan arama motorlarında lider olan Google yeni oluşumun temellerini atıyor.

Optimization: Optimizasyon ‘u

Arama motorları ile sitelerin uyum göstermesi işlemine optimizasyon adı verilir. SEO kriterleri baz alınarak site içinde ve dışında yapılan değişiklikler sonucu, arama motorları ile siteler arasında bir bağ oluşur.

Doğru uygulanan kriterler olumlu sonuçlar verirken, yanlış stratejiler sitenin grafiğine olumsuz etki eder. Grafikte ziyaretçi sayısı, sayfa gösterimi, kaynaklar, sitede kalma süresi v.b. birçok veri yer alır. Bu verilerin artışını sağlamak ancak arama motorlarına kendinizi sevdirmekle olur.

Etiketler:
Yorum Yap