Başarılı Web İçeriği Nasıl Üretilir ?

Web içeriği üretimi gelişen rekabet ile birlikte önemini her geçen gün daha da arttırmaktadır. Web girişimcileri artık içerik üretimine daha çok kafa yormaya başlamışlar ve projelerinde organik web trafiğini düzenli ve artan oranda sürekli edinmek amacıyla web içerik yönetimi kurgusunu doğru şekilde oluşturmaları gerektiğini anlamışlardır.

içerik pazarlama

Günümüz web dünyasında rekabet her geçen gün kızışmakta ve hemen hemen her başarılı sitenin benzerlerinin ve rakiplerinin de sayısı aynı oranla artmaktadır. Web doğası gereği gözlemlenebilir bir yapıda olduğu için herhangi bir web sitesinin bütün iş modelini anlamak, gelişen teknolojiler ile birlikte artık çok daha kolaydır. Sitenin aldığı trafikten tutun da, elde ettiği geliri hatta net karını (işin içine ürün satışı girmedikçe) bile tahmin etmek çok da zor değildir. Bu durum da webde başarılı olan her projenin kısa süre içerisinde taklit edilebilmesine neden olmaktadır.

Web girişimcileri artık günümüzde yapacakları projelerde taklit edilebilir olma maddesini swot analizlerine eklemek zorundadırlar. Bu handikap göz ardı edilerek yola çıkıldığı vakit, ileri safha durum analizlerinde proje kurgularının doğru yapılmadığı ortaya çıkacaktır.

Web üzerinden ne tarz bir proje yapacak olursanız olun, içerik üretimini düzgün kurgulamanız durumunda sitenizin taklit edilebilirliği de aynı oranda düşecektir. Uzun ömürlü yüksek trafik edinme de bu kurguyu doğru kurmanızla paralel şekilde artış gösterecektir.

Bu blog yazısında web içeriği nasıl doğru şekilde üretilmelidir sorusuna kendi yaklaşımıma göre cevaplar arayacağım. Sizler de yorumlarınızla atladığım veya eksik bıraktığım maddeleri eklerseniz bu listenin gelişimine katkıda bulunmuş olursunuz ve uzun ömürlü faydalı bir yazıyı birlikte inşa etmiş oluruz.

Gelin şimdi bu maddeleri şöyle bir hatırlayalım:

Değer Yaratacak İçerik Üretin:

Sitenizin kuruluş amacına uygun içerik üretiminden uzaklaşmadan üreteceğiniz içerikler uzun vadede başarıya gidecek en doğru yöntemdir. Yayınladığınız her sayfayı bu gözle görüp yazmanızda veya çizmenizde fayda var. Yayınlanacak her içerik sitenizle bağdaşıyor mu? ve yazıyı okuyan ziyaretçiler o yazıda aradıklarını doğru şekilde bulabiliyorlar mı? sorularına tatmin edecek cevaplar bulmanız durumunda o içerikleri güvenle yayınlayabilirsiniz.

Sırf unique diye yayınlanacak içerikler uzun vadede size yarar yerine zarar getirecektir. Bazen sitenin amacına hizmet eden içeriği üretememeniz durumunda yayınlamamak daha değerlidir unutmamanızda fayda var.

Seo Kaygısı ile İçerik Üretmeyin!

Web kendi doğası gereği sadece text formatı barındırmaz. Her yazıda anlatılmak isteneni arama motorlarından gelecek organik trafiği düşünüp formüle edilmiş şekilde yazarak yayınlamanız durumunda, kullanıcının aldığı faydayı gözardı etmiş olursunuz. Bazen tek bir resim bile çok uzun yazılan yazılardan daha değerlidir. Arama motorlarının algoritmalarında o sayfanın ne kadar paylaşıldığı, ne kadarının okunduğu, neresinde ziyaretçinin sıkılıp sayfayı terk ettiği gibi başka parametrelerin de olduğu unutulmaktadır. On page seo dediğimiz kurgu tabi ki doğru set edilmelidir, fakat yazının doğal şekilde yazılmasına engel olacak biçimde formulize edilerek yazılması ve gerekli görsel, işitsel ögelerin kullanılmaması da algoritmalarda başka eksiler almanıza neden olmaktadır.

Kalıcı içerik Üretin!

Yayınlayacağınız her sayfanın uzun ömürlü içerik barındırmasına yönelik şekilde kurgulanması önemli bir konudur. Kişisel bloglarınız dışında ticari projelerinizde her sayfanın size oluşturduğu maliyeti düşünerek o sayfada mümkün olduğunca gelecekte de faydalanılacak içerikler üretmenizi tavsiye ederim. Rakiplerle mücadelede maliyet düşürücü bu yayıncılık anlayışı size avantaj sağlayacaktır. İçeriklerinizi her zaman faydalanılacak yazılar haline getirmeniz için mümkün olduğu kadar ekonomik değerler vermekten kaçının. Mesela bir ürün yorumu yaparken bile ürünün fiyatını sonradan güncellemek zorunda kalmamak için ortalama bir değer verin ya da başka bir ürünle kıyaslama şeklinde verin. Net vereceğiniz rakamlar ilerde güncellenmesi gereken görevler şeklinde size ekstra maliyet doğuracaktır.

Daha Geniş Kitlelere Ulaşın!

Yayınlayacağınız yazıları mümkün olduğunca detaylara boğulmaktan kurtaracak şekilde üretin. Spesifik bir konu etrafında uzun uzun yazılar yazmak yerine önce o konunun daha genel kısımları hakkında yazılar yazarak başlayın ve bütün konuları yazdıktan sonra detay yazılarını yazmaya çalışın. Şehir portalı yayıncılığı yapan bir siteniz varsa eğer bir mekanın limonatısının lezzetini uzun uzun anlatan bir yazı yazmadan önce ziyaretçilerinize o şehirde nerede lezzetli limonataları içebileceklerini anlatan bir yazı ardından spesifik mekan yazılarına başlamanız daha doğru ve daha geniş kitlenin ilgisini çekecektir.

Objektif Olun!

Reklam tabi ki projenin hayatını devam ettirmesi için önemlidir fakat ticari kaygı ile yayınlayacağınız objektiflikten uzak her içerik aslında kendi bindiğiniz dalı kesmeniz anlamına gelmektedir. İnanmadığınız bir ürünü veya hizmeti övmeniz veya görsellerde olduğundan güzel göstermeniz bile ziyaretçilerinizi uzun vadede kaybetmenizin en büyük nedenidir. Ticari kaygılarla yayınlayacağınız içeriklerde inanmadığınız hiçbir şeyi söylemeyin, veya yayınlasanız bile onun advertorial bir yazı olduğunu belirterek yayınlayın.

İşi Bilenlerle Çalışın!

Web girişimcilerinin düştüğü en büyük hatalardan birisi siteleri ile alakalı her şeyi kendilerinin yapmaya çalışmalarıdır. Pek tabii proje başlangıcında ekonomik yetersizliklerden dolayı bu tarz bir yaklaşımda olmak kaçınılmaz olsa da gelir elde edilmesi ile birlikte işleri sizden daha iyi bilen uzmanlara devretmeniz projenin uzun ömürlü olması açısından olmazsa olmazdır. Bir sitenin hem yazılarını yazacak, hem tasarımını yapacak, hem kodlarını yazacak, hem tanıtımını yapacak, hem de teknik kurulum ve bakımını yapacak birisi ile 7 senelik internet sektörü tecrübem boyunca hala tanışmadığımı bir kez daha belirtmemde fayda var. Projelerinizi oluştururken bu iş bölümlerini uzmanlara nasıl ve ne zaman devrederim soruları kendinize sormanız gereken önemli soruların başında gelmektedir.

Kafanızı Kuma Gömmeyin!

Girdiğiniz sektör ne olursa olsun webde yayıncılığa başlayan biri iseniz internetin iletişime açık bir doğası olduğunu unutmayın. Sektörde sizden önce veya sonra girecekler de olsa rakiplerinizle tanışın. Yukarıdaki giriş bölümünde de bahsettiğim üzere webde zaten herkes bir diğerini iş hacmini aşağı yukarı bilmektedir. Indexlenmiş kaç sayfanız olduğu, arama sonuçlarında kaçıncı sırada çıktığınız, ilgili keywordlerin arama hacimleri ve ortalama paralı reklam bütçelerinin tahmin edilmesi mümkündür. Yaptığınız iş hiçbir sektörde bu kadar şeffaf olmadı ve olamayacak. Bu sebeple rakiplerle dirsek teması gerektirecek bir sektörde çalışmakta olduğunuz gerçeğinden uzaklaşmayın.

Hak Yemeyin!

İnternet üzerinde başkalarının ürettiği emeğe saygı gösterin. Herhangi bir yerden içerik kopyalamanız durumunda bile önce içerik sahibi ile iletişime geçin, izin alın ve kaynak göstererek yayınlayın. Arama motorlarının kopya içeriği kaynak göstermeden sizin içeriğinizmiş gibi yayınladığınızı anladığını ve size pek de iyi gözle bakmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Ziyaretçilerinizi İyi Gözlemleyin!

Google Analytics gibi ücretsiz yazılımlar sayesinde sitenizde olup biten ziyaretçi davranışlarınızı gözlemlemeden yapacağınız her türlü çabanın boşa kürek çekmek olduğunu unutmayın. Ücretsiz feedback edinebileceğiniz gerçeğinin değerini bilerek ve bu tür teknolojik fayda rüzgarını arkanıza alarak yaptığınız işi en iyi şekilde yapmaya gayret edin.

Kulaklarınızı Tıkamayın!

Artık sosyal medyadaki mecralar sayesinde gündemi yakalamamanız için hiçbir neden yok. İnsanlar sizlerin faydalanabileceği her türlü feedbacki sosyal medyada konuşuyor ve paylaşıyorlar. Projelerinizi oluşturmadan önce ve uygulama sırasında sosyal medyadaki fikirlere ve sohbetlere yapacağınız detaylı aramalarla kulak verin. Sosyal medyayı sadece bir pazarlama mecrası şeklinde gören bir yapıdaysanız hiç bulaşmayıp uzak durmanızda fayda olduğunu belirtmek isterim.

Tutarlı ve Düzenli Yayıncılık Yapmaya Gayret Edin!

Yıllardır okuduğunuz bir gazetenin birkaç gün yayıncılığa ara verdiğini gördüğünüz oldu mu hiç? Web içeriği üretiminde ticari beklenti ile yapılacak her türlü girişim ve projede bu gerçeği gözardı etmeyin. Ziyaretçilerinize haftalar boyunca aynı içeriği vermek onların sizi tekrar ziyaret etmemelerine neden olacak en büyük etkenlerden birisidir. Herhangi bir private shopping sitesinin 3-4 hafta aynı kampanyaları tutup yeni kampanyalar eklemediğini görmeniz o siteyi tekrar ziyaret etmemenize neden olmaz mı?

Yurt Dışını Takip Edin!

Kendi alanınız ne olursa olsun yaptığınız işi başka ülkelerde yapan veya yapacak birileri olduğunu unutmayın. Bu tarz sitelerden sürekli haberdar olup yaptıklarını takip edin. İnternetin size sağladığı bu avantajı lehinize çevirin ve benzer projelerin gelişimlerini gözlemleyerek bunları kendi kültürünüze doğru şekilde uyarlayın.

Etiketler:
Yorumlar

Başarılı web içeriği üretmek için dikkat edilmesi gerekenlere birkaç madde de ben eklemek isterdim, ama ekleyecek birşey kalmamış. 🙂 Türkiye’de yalnızca kalitesiyle zaten adını duyurmuş sitelerde bu özellikleri görebiliyoruz.

Aklıma takılan birşey vardı şimdi sormanın tam yeri galiba, bu blog yazısının içeriğiyle ilgili. Her başarılı sitenin rakipleri artıyor benzer siteler çoğalıyor, iş modeli kopyalanıyor ve başarılı olan hemen her proje kolayca taklit ediliyor ya, eğer daha önce yapılmamış bir gelir modeli geliştirirsek bunu resmi olarak bir fikir mülkiyeti gibi üzerimize geçirme şansımız olamaz mı?

Yani nasıl ki bir mucit yeni bir şey icat ediyor ve bunun patentini alabiliyorsa, o şekilde bizim internet projemiz de sadece bizim olamaz mı?

Yorum Yap