Bloğunuza İçerik Hazırlarken Okuyucu Kazandıracak İpuçları

İçerik pazarlaması internet üzerinden kullanıcılara en etkin şekilde ulaşma yollarından biri ve içerik üretimi ile hem tüketiciye ulaşılırken hem de arama motorlarındaki otoritenizin artmasına da yardımcı olunabilir.

Ancak bazen markalar içeriklerini hazırlarken okuyucu gözünden bu konuya pek bakmıyorlar ve karşı tarafın ilgisinin kaybolmasına neden olabiliyorlar. Marka hedef kitlesini belirlemiş olsa da yine de o hedef kitleyi kazanmak için bazı noktalara dikkat etmeli.

Çok Karmaşık Cümleler Kurmaktan Uzak Durun

Okuyucu içeriğinizle karşılaştığında yazıyı hızlı ve anlaşılır bir şekilde okuyabilmeli. Çok fazla karmaşık yapılara giren cümleler, ardı ardına birden fazla cümlenin sürekli olarak birbirine bağlanması okuyucunun dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca cümlelerinizi uzatmayarak kullanıcının arada nefes almasına özen gösterin.

Sürekli Olarak Kendinizden ve Markanızdan Bahsetmeyin

Bir kullanıcı sizin bloğunuza geldiğinde zaten markanızı bildiği için ya da ilgilendiği için gelmiştir. Bu nedenle hazırladığınız içerikte onu sürekli markayla ilgili referanslar verip boğmanıza gerek yok. İçerik pazarlamada en önemli etkenlerden birinin kullanıcıya fayda sağlamak olduğunu unutmamak da yarar var. Kullanıcı o içerikte kendine yarar sağlayacak bir şey bulmalı. İlla ki markanızdan bahsetmeniz gereken bir durumda bunu yazının içinde bir kez yapmak okuyucunun çok da gözüne batmayacaktır.

Her Gün Yayın Yapmak Zorunda Değilsiniz

Düzenli olarak içerik girmek ile her gün içerik paylaşmak arasında bir fark bulunuyor. Her gün çok nitelikli içerik çıkartmaktansa, haftada 3-4 kez kaliteli içerik çıkartmak çok daha önemli. Düzenli olarak bu içerik sayısı yakalandığında arama motorları sayfanızı zaten güncel olarak algılayacak. Bunun yanı sıra okuyucu tarafında da kullanıcıları çok sıkmamış olursunuz. Kullanıcı arka arkaya ilgisini çekmeyen içerikle karşılaşırsa, bir süre sonra bloğunuzu takip etmeyi bırakabilir.

Sadece Arama Motoru İçin İçerik Üretmeyin

Sadece SEO odaklı içerik girmeniz de okuyucuları kaçırmanıza neden olabilecek bir davranış. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kullanıcıya yarar sağlamayacak bir içeriğin ömrü çok uzun olmayacak. Sürekli keyword’ler üzerinde tekrar eden yazılar okuyucunun sayfayı terk etmesine neden olabilir.

Sektör Jargonundan Uzak Durmaya Özen Gösterin

Sektör jargonunu yoğun bir şekilde kullanmak, karmaşık cümle yapısı kullanma da olduğu gibi kullanıcıların dikkatini dağıtabilir. Bu kelimelere hakim olmayan okuyucular yazıyı okumadan siteden ayrılabilirler. Tüketicilerin anlayabileceği sadelikte içerikler hazırlamaya dikkat etmek de her zaman yarar var.

Sırf İçerik Hazırlamak İçin Özensiz Bir Yazı Hazırlamayın

İçerik pazarlamayla farklı kesimlere ulaşılabileceği düşüncesiyle özensiz içerikler hazırlamak da okuyucunuzu kaçıracaktır. Yazdığınız konu üzerinde karşı tarafı doyurucu bilgiler paylaşmak oldukça önemli. Bunun yanı sıra birçok marka içerik üretiminin kolay bir şekilde yapılabileceğini düşündüğü için ekiplerine çok fazla önem vermiyor ve içerik tarafından yeterli verim alınmadığı ya da süreklilik sağlanamadığı için belirlenen hedeflere ulaşılamayabiliyor.

Farkınızı Ortaya Koymaya Çalışın

Benzer konularda yazı yazan birçok farklı markanın olduğu gerçeğiyle yüzleşmek gerekiyor. Bu nedenle okuyucuların sizi tercih etmeleri için onlara bir şey vermeniz gerekiyor. Burada içerikteki bilgilerden, içeriğin nasıl hazırlandığına, sayfa formatı ya da görsel/video kullanımı gibi birçok çeşitli etkene dikkat etmek gerekiyor. Tüketiciler sayfanıza çekecek bir format hazırlamaya çalışın. Böylelikle kullanıcılara sadece metin dışında da içerikler sunabilirsiniz.

Etiketler:
Yorum Yap