E-Ticaret Şirketleri İçin İnstagram Kullanım Rehberi

Instagram her geçen gün daha da büyüyor ve hal böyle olunca markalar da bu sosyal ağlardaki kullanıcılara ulaşmak için Instagram’daki yerlerini almaya devam ediyor.

E-ticaret şirketlerinin de bu mecraya katılmadan önce göz önünde bulundurmaları gereken bazı detaylar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi sattığınız ürünlerle ilgili fotoğraf paylaşımına uygun olup olmadığı. Instagram, internet üzerinden fotoğraf paylaşımının yapıldığı bir mecra olduğu için eğer elinizde kullanacağınız görsel yoksa bu mecrada yer almak sizin için çok fazla bir şey ifade etmeyebilir. Ama ürün görselleri ya da ilginç resimler paylaşabileceğiniz bir işe sahipseniz bu platform sizin için oldukça etkili olabilir.

instamarket

Instagram’da bir görsel paylaştığınızda doğrudan sosyal medyadaki diğer hesaplarınızda da (Facebook, Twitter, Foursquare, Tumblr, Flickr) eğer isterseniz otomatik olarak paylaşım yapabiliyor ve tek tıkla bu işi halledebiliyorsunuz. Tabi Instagram kullanımındaki önemli noktalardan biri de zaman ayırmak. Haftada en az 3 kez paylaşım yaparak kullanıcılara varlığınızı hatırlatmanız gerekiyor.

Başlangıç için Instagram’ı akıllı telefonunuza indirmeniz lazım. (iOS cihazları için, Android cihazlar için bu linklerden ulaşabilirsiniz.). Uygulamayı yükleyip bir hesap açtıktan sonra dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de, hakkınızda (bio) kısmını doldurmanız. Bu sayede kullanıcılar sizin markanızın hesabı olduğunu görebilirler.

Bunun yanında yine profil düzenleme sayfasındaki ayarlardan internet sitenizin adresini yazıp kullanıcıları sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Sayfanızın profilinde markanızı belli edecek ya da insanların ilgisini çekecek bir görsel koymanız da, daha çok kullanıcının dikkatini çeker.

Instagram hesabınızı diğer sosyal ağlardaki hesaplarınıza bağlayın

Sayfanızı diğer sosyal ağlarla ilişkilendirmeyi de unutmayın. Böylece kullanıcılar bir hesabınızı bile takip etseler, Instagram’da paylaşacağınız görseller diğer sosyal ağlarda görünecek ve oradaki takipçilerin dikkatini çekip, bu mecrada da sizi takip etmek istemelerini sağlayacak. Özellikle Instagram hesabınızı Pinterest sayfanıza ekleyerek bu mecradaki panolarda paylaşıp hem Pinterest sayfanıza görsel ekleyerek bu sayfayı etkin tutmuş olursunuz hem de Instagram üzerinde paylaşım yapmış olarak bir tıkla sosyal medya paylaşım işinizi tamamlayabiliyorsunuz.

sosyal medya

Instagram hesabınıza daha fazla kullanıcı çekmek için internet sayfanıza Instagram hesabınızı widget olarak ekleyebilir ve böylece en son yayınlanan 5-10 fotoğrafı burada slayt olarak sitenizi ziyaret edenlerin beğenisine sunabilir ve kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Bu da ziyaretçilerin Instagram sayfanıza yönelmelerini kolaylaştırır.

Paylaşım yaparken hashtag (#) kullanın

Instagram’da paylaşım yaparken görselin bilgi (info) kısmına -Twitter’da olduğu gibi- görselle ilgili olabilecek hashtagler kullanarak daha çok insana ulaşabilirsiniz. Kullanıcıların yaptıkları aramaları göz önünde bulundurarak hashtagler kullanırsanız daha geniş bir kullanıcı profiline ulaşmanız mümkün.

Eğer ürünlerinizin üretim aşamasındaki sürece şirketiniz dahil oluyorsa bu süreçte neler olduğunu ve ürünlerin nasıl üretildiğini fotoğraflarla aşama aşama paylaşırsanız kullanıcıların oldukça ilgisini çeker. Tüketiciler ürünlerin ne tür işlemlerden geçtikten sonra kendilerine ulaştığını merak ederler ve sizin de bunları onlarla paylaşmanız kullanıcıların hoşuna gidecektir.

Fotoğraflarda filtre kullanmayı unutmayın

Görsellerinizi paylaşmadan önce fotoğraflarınız üzerine farklı filtre ve çerçeveler ekleyebilir, üst paneldeki araçlardan bulanıklık ve ekstra ışık efektleri vererek görsellerinizi süsleyebiliriniz. Yaratıcılığınız burada asıl önemli olan. Fotoğraf paylaşımlarında bulunurken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kullanıcıyı marka fotoğraflarıyla boğmamak.

Sürekli benzer görsel paylaşmak ve reklam yapmak kullanıcıların ilgisinin dağılmasına ve sizi takip etmekten vazgeçmelerine sebep olabilir. Daha çok ürünlerinizle ilgili ilginç görseller, örneğin işin mutfak kısmıyla ilgili fotoğraflar paylaşmanız takipçilerinizin daha çok ilgisini çeker. Kullanıcıların normalde görmelerinin mümkün olmadığı ofis, toplantı odaları ya da çalışan fotoğraflarınızı paylaşmak, insanlarda merak uyandırıp ilgilerini çekebilir.

Fotoğraflar aracılığıyla şirketiniz ya da ürününüz hakkında bir hikaye yaratabilir ve bu hikaye ile ürünün geliştirilmesi, üretilmesi ve tasarım sürecini kullanıcılarla paylaşarak onlarla aranızda bir bağ oluşturabilirsiniz.

Instagram’ı amacına göre kullanmaya dikkat edin. Şirketinizle ilgili infografikleri ya da özlü sözler gibi paylaşımlar için Instagram doğru yer değil. Bu mecradaki kullanıcıların burada olmalarının amacı fotoğraf paylaşımlarında bulunmak.

Kullanıcılarla etkileşime geçin

emoji

Paylaşımlarınızın altına yorum bırakan kullanıcılarla etkileşime geçebilir ve onlarla konuşabilirsiniz. Böylece otomatik paylaşım yapan bir hesap yerine insanların iletişim kurabilecekleri bir hesabınız olur ve bu da kullanıcılarla olan etkileşimini arttırır. Başka kullanıcıların paylaştığı ve sizin beğendiğiniz fotoğrafların altına yorum atabilir ve böylelikle o kullanıcıları da sayfanıza çekebilirsiniz. Kullanıcılar artık etkileşim içinde oldukları insanlarla paylaşım yapmaktan hoşlanıyorlar. Otomatik bir şekilde sadece ürün fotoğrafı paylaşmanız onların çok ilgisini çekmeyebilir.

Spam yapmayın

Kullanıcılar bu tarz hesaplardan her zaman uzak durmaya çalışırlar ve bir kere spam ile karşılaşırlarsa kullanıcıların büyük bir çoğunluğu o hesapları takip etmeyi bırakıyor.

Bunun dışında arka arkaya fotoğraflar paylaşarak kullanıcıları boğmamaya özen gösterin. Böyle durumlar kullanıcıların sayfaları sadece sizin görsellerinizle dolup taşacak. İlk başlarda günde bir tane paylaşımda bulunmak yeterli olabilir. Zaman geçtikçe ve paylaşım yapacak ilginç fikirleriniz oldukça paylaşım sıklığınızı arttırabilirsiniz; ama gün içinde çok fazla paylaşım yapmak kullanıcıları yorabilir.

Instagram’da etkinlikler düzenleyebilirsiniz

Instagram’da hashtag (#) kullanarak kullanıcılar arasında fotoğraf yarışması düzenleyebilir ve onların paylaşım yapmasını sağlayarak hem markanızı öne çıkartabilir hem de kullanıcılarla sayfanız arasındaki etkileşimi arttırabilirsiniz. Bu yarışmaların sonucunda da en çok beğenilen fotoğrafı seçerek, o paylaşımı yapan kullanıcıya bir ödül verebilir ya da ürünlerinizde indirim sağlayabilirsiniz.

Bu tür yarışmalar kullanıcıların sizi daha yakından takip etmesini sağlar; çünkü indirim kazanmak için bir sonraki yarışmaya katılmaya çalışacaklar. Bazen sadece etkileşimde bulunmak için de bu tür etkinlikler yapabilirsiniz.

Kullanıcılar bu tür paylaşım sitelerinde beğendikleri şeylerin görsellerini paylaşarak onlar hakkında konuşuyor. Bu yüzden e-ticaret şirketleri için bu ağları etkin kullanmak oldukça önemli bir hal alıyor. Eğer kullanıcıların dikkatini çekip onları sizin ürünlerinizin görsellerini paylaşmaya yönlendirebilirseniz bu markanızın bilinirliğini arttırmanın yanında size yeni takipçiler de kazandırır.

Etiketler:
Yorumlar

Eticarete kolay ve maliyetsiz yoldan başlamak isteyenler için instagram kesinlikle ilk tercih olmalı

Yorum Yap