E-Ticarete Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Türkiye’de internet pazarı her geçen gün büyüyor ve yatırımları üzerine çekiyor. E-Ticaret bu pazar içinden kendine pay alıp ekonomide en hızlı büyüyen sektör. Online alışveriş çağında insanların alışkanlıklarını bu yönde değiştirmesi önemli bir faktör. İnsanlar adımlarını hızlı attıklarından dolayı ihtiyaçlarını hızlı ve pratik yoldan satın almak için internete başvuruyor. Bu mecra içerisinde onlarca alışveriş sitesi arasından nasıl sıyrılırım, kaliteli hizmet koşullarını nasıl yakalarım, başarının yolu nereden geçer sorularınıza cevap vermek üzereyim.

Hepsiburada, Türkiye’de rakipleriyle karşılaştırıldığında liderlik koltuğunu koruyor. Hepsiburada e-ticaret pazarında yükselen bir değer olarak başarıyı istikrarla birleştirmiş markadır.

eticaret

Ziyaretçi Siteyi Keşfetmeli

Aylık 500.000’den fazla ürün satışı gerçekleştiren Hepsiburada başarısını neye borçlu. Onlarca madde sıralamak mümkün. Müşterinin sizde bulmuş olduğu farklı özellikler olmalı. Mevcut ziyaretçi, müşteri sitede istediği ürünü sadeleştirmiş bir hiyerarşi olduğu sürece kolayca bulur. Ürünler karışık olduğu zaman fazla kalmayacaktır. Göz attığınız dükkanların içine girmek için vitrindeki ilk izlenim önemlidir. Lakin bir dükkanda içeri vitrin ile girilirken sanal mecrada bu söz konusu değildir. Amaç müşteriyi içeri almak değil içeride tutmaktır. Ürünü ve özelliklerini keşfetmesini sağlamaktır.

Tasarım, Ürünler, Kategoriler ile Ziyaretçi Arasındaki Uyum

E-Ticaret sitenizin tasarımını her zaman dinamik tutmaya özen gösterin. Renkler ve dizayn önemli olduğu kadar ürünler ile tasarımın uyumu ziyaretçiyi etkiler. Site içerisinde iken aşırı ürün sayısından boğulabilen bir ziyaretçi az ürün olmasından dolayı şikayetçi olabilir. Seo uyumlu bir site arama motoru üzerinden yapılan aramalarla sitenizi keşfedebilir. Tasarım bu yönden bakıldığında tamamen seo ile uyumlu olmalıdır. Kategoriler ve ürünler birbirini ne kadar tamamlarsa ziyaretçi alışverişini o kadar kolay gerçekleştirir.

Fiyatlar, Yaratıcı Kampanyalar ve Marka Değer

Cazip fiyatlar kısa zaman dilimlerinde verildiğinde insanlar daha çabuk karar veriyor. Satış oranı bu strateji ile daha fazla yükseliyor ve aynı zamanda işlem hacmi daha hızlı artıyor. E-Ticaret sitelerini ayakta tutan faktörlerden ikisi marka değeri ile kampanyanın ulaştığı kitledir. Alışveriş yapmak için insanlar internet üzerinden marka ismini yazıp alım işlemini gerçekleştirirken, kullandıkları servisler aracılığıyla kendilerine gelen fırsatları değerlendirirler. İki sistemi benimseyen her firma müşterisine ulaşırken arama motorları üçüncü seçenek olarak karşımıza çıkar. Kullanıcı arama motoru alışkanlığından ötürü istediği ürünü özellikleriyle birlikte Google gibi sitelerden üzerinden bulmaya çalışır. Bu noktada devreye seo çalışması girer. Aslında üç yöntem reklam ve pazarlama ile ilgilidir.

Reklam stratejinizi internet medyasından yana kullanmanızda fayda var. İlk tercihiniz sosyal medya olabilir. Bloglar ve sosyal ağlar e-ticaret için iyi birer pazarlama platformudur. Televizyon ve gazeteler en son tercihiniz olmalıyken radyodan yapılan reklamlarda kampanyalarınızı duyurmak için ideal bir seçenek olabilir. En önemli reklam alanı bir site için her zaman internet medyasıdır.

Müşteri Memnuniyeti

Müşteri ile ilişkilerde sorunların ve şikayetlerin hızlı bir şekilde halledilmesi gerekir. Memnuniyet hem güven hem sürdürülebilirlik açısından önemlidir. Müşterilerden gelen önerileri geri dönüş yaparak değerlendirin.

Etiketler:
Yorumlar

Dunyada ve Turkiye de her yil duzenli olarak buyumeye devam eden e-ticaret ekosistemi, suphesiz ki su an cazip bir mecra durumunda. Hem bireysel, hem kurumsal anlamda sayisiz girisimcilik tesebbusu ve dusuncesi mevcut. Ancak her girisimcilik cabasi girisime donusmuyor ya da her girisim basar?l? olam?yor. Bunda en onemli sebeplerden birisi, e-ticaretle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadan, yeterli etud ve fizibilite calismasina girmeden sadece iyi bir fikir veya sermaye temelinden yola cikmak oluyor.

E-ticaret isine yeni girecekseniz verdigimiz bu ipuclarindan yararlanarak siz de dogru bir baslangic yapabilirsiniz.

Yorum Yap