E-Ticarette Sosyal Medya Kullanmanın 5 Etkili Yolu

Günümüzde ister satıcı olun ister müşteri (ki yeri geldiğinde satıcı da müşteri oluyor) hemen herkes sosyal medya kullanıyor ve gittikçe artan sayıda tüketici de sosyal medyaya mobil cihazlarla erişiyor.

Ancak, e-ticaret sitelerinin büyük sosyal medya pazarlaması stratejileri geliştirmeden önce basitten başlamaları ve planlı, programlı bir şekilde sosyal medyada varlığını güçlendirerek satışlarını artırması gerekiyor. Bu yazıda sosyal medyaya yeni başlayanlar için sosyal ağları kullanmanın en etkili 5 yolunu anlatıyoruz.

1. Sık ve düzenli paylaşımlarda bulunun

İş dünyasında istikrar her zaman önde gider ve bu e-ticaret sosyal medya pazarlamasında da geçerli. Bir günde 5 tweet atıp ardından iki hafta boyunca hiç paylaşımda bulunmamak tüketicilerin sizi unutmasına yol açıyor. Öte yandan günde en az 1 tweet atarsanız birkaç ay içinde takipçi ve etkileşim sayınızı artırmış olursunuz. Ancak, sosyal ağlarda ürün ve markanızı tanıtmak için günde en az iki paylaşımda bulunmanızı öneriyoruz.

Bu noktada tıkla ve ara reklamları ile ayağa kalkan Fcebook, Türkiye ve dünyadaki en etkili e-ticaret aracı platformu olarak öne çıkıyor. Facebook paylaşımları için haftalık plan yapan kazanıyor.

Yararlı ipucu: Facebook paylaşım planlamasını kışın yapın ve kış ayları boyunca düzenli paylaşımlarda bulunun. Ardından meyvesini yaz aylarında toplayın. Çünkü sosyal ağ kullanıcı sayısı Türkiye’de yaz aylarında azalsa bile, kışın sosyal ağlarda güçlü varlık gösterirseniz yazın daha çok sayıda etkileşim sağlayarak satışlarınız artırmış olursunuz.

2. Kişisel profilinizi iş için kullanmayın

eicaret sosyal medya

Özellikle online perakende e-ticaret sitesi işletenler için bu hiç de profesyonel bir yaklaşım değil. İster e-ticaret dışındaki bir kurumsal şirkette çalışın, ister e-ticaret şirketinde, kurumsal web adresinizi profilinize eklemek kariyer açısından avantajlı olabilir.

Ancak online perakende satışı yapan bir şirketini varsa ve şirketinizin web adresini kişisel profilinize bağlayıp kişisel duvarınızda şirketinizin haberlerini paylaşırsanız direk “bu adam reklam yapıyor” muamelesi görüyorsunuz. Bu da kişisel prestijinizi düşürmenin yanı sıra e-ticaret sitenizin imajını zedeliyor. Her durumda e-ticaret sitenizin sosyal ağ hesapları var. Sosyal medya pazarlamasını kurumsal hesaplardan yöneterek çok daha etkili olabilir ve dönüşümleri artırabilirsiniz.

Yararlı ipucu: Kişisel sosyal medya hesabınız dostlarınıza ve çevrenize erişir. Şirketinizin sosyal medya hesabı ise müşterilerinize erişir.

3. Bu nedenle genele değil, müşterilere odaklanın

Sosyal medya pazarlaması ürün satışı yapmadan önce ürün tanıtımı yaptığınız bir yerdir ve Facebook’un tıkla ve ara reklamlarına rağmen önce satışa değil, pazarlamaya odaklanmanız daha faydalı olacaktır. Bu noktada sosyal medyanın iki yönlü iletişim kullandığını unutmayın ve müşterilerinizle etkileşime geçin.

caps

Aslında tek yapmanız gereken sizden ne istediklerine dikkat etmek ve içerik pazarlama bağlamında onlarla istedikleri türde içerik paylaşmak. Paylaştığınız faydalı bilgilere ürün ve markanızı dolaylı yoldan angaje ederseniz (örneği su arıtma makinesi satıyorsanız ürün yerine temiz suyun öneminden bahseden bir içerik paylaşırsanız) daha çok dönüşüm alırsınız.

Yararlı ipucu: Sosyal medyada kuru takipçi sayısı yeterli değil. Sizi takip eden ama sizinle hiç etkileşime girmeyen ne olduğu belirsiz 100 bin takipçi yerine sizinle pazarlama hedefleriniz ve marka imajınız doğrultusunda etkileşime giren 200 takipçi marka değeriniz ile satışlarınızı artıracaktır.

Bu bağlamda Facebook’ta 150 kişiye ulaşıp 6 beğeni ve 10 yorum almayı sizinle konuşmayan 30 kişiden daha önemli görmelisiniz. Ayrıca geleceğe de yatırım yapmanız lazım. Aktif takipçilerin yorum yapmasalar bile ürünlerinizi tanıttığınız sosyal ağ hesaplarınızı düzenli ziyaret etmesi bile yeterlidir.

4. Görsel kullanın ama yararlı içerikle

Günümüzde Türkiye ve dünyada sosyal ağlar caps kaynıyor. Ancak bu basit mizah sosyal medya pazarlaması için yeterli değil. Eşit medya satın alma bütçelerinde organik gösterimlerle öne çıkıp fark yaratmak ve içerik pazarlama ile native reklamlara oynamak istiyorsanız yararlı içerik paylaşarak bunu yararlı görsellerle tamamlamanız gerekiyor. Hedef kitleyle alakalı ve faydalı olan orijinal içerik kazandırıyor.

5. Gönderilerinize doping yapın

Yani markanızı beğenenlere veya yapıcı eleştiri getiren kullanıcılara adlarını etiketleyerek, onlardan bahsederek cevap verin. Nasıl ki müşteri size değer verip size yazıyor, sizin de sosyal ağlarda onlara cevap vererek müşteriye değer vermeniz gerekiyor. Her beğeniye bir cevap vermeseniz de paylaşımlara teşekkür etmek ve makul yorumlara ölçülü, ama aynı zamanda dikkat çekici cevaplar vermek sosyal medya pazarlama kampanyalarınızın etkisini artıracaktır.

Etiketler:
Yorum Yap