Etkili Bir Blog Yazarı Nasıl Olunur ?

Günümüzün fenomeni internet ve interneti en büyük getirilebilir başında gelen blog ve makaleler. Bir an göz atıp okumadığın her hangi bir makale için en az yarım saatini ayıran ve bunun için etkin bir araştırma yapan bir yazar olduğunu biliyor musunuz? Blog yazarı olmak günümüzde oldukça popüler, herkesin ben yazabilirim algısı ve başlangıç cesareti olsa bile blog yazarı olmak için çok ciddi bir birikime ve teknik altyapıya sahip olunması gerekli. Sosyal medya üzerinden ileti göndermenin çok çok ötesinde bir hikâyeyi herkes için anlaşılır ve etkin kalmanız gerekli.

kağıt

Nasıl Bir Donanım Gerekli?

İlk bakışta iyi bir dilbilgisi hâkimiyetinin olmalıdır. Bu işin en temel teknik gerekliliği. Bu kuralı bildikten sonra genişleyen kelime alt yapınız ile çeşitli ve size has anlatım biçimleri kurabilirsiniz.

Bilgiyi süzebilmelisiniz. Hakkında yazı yazacağınız her ne ise bununla ilgili alt bilgiyi yine İnternet’e sağlayacaksınız. Bu noktada doğru bilgiyi süzebilmelisiniz. Böylece doğruluğu yüksek ve anlaşılır bir yazı oluşturabilirsiniz.

Gözlem gücü. Evet, Dostoyevski gibi yazmak zorunda değilsiniz. Ama Dostoyevski ‘yi iyi bilmelisiniz. Çünkü bir hikâye anlattığınızı unutmayın. İnsanlar hikâyeleri her zaman sevmiştir. İyi bir hikâye anlatımı ile başlayan her blog yazısı ilgi çekecektir.

Hedef Kitleyi Nasıl Kendime Çekerim

İlk kural, iyi bir başlıktır. Bu başlık hedef kitle ize giden ilk yol olmaktadır. Anlattığınız konu kalem ise, bu konuyu hedef kitlenin göre daraltan bir yapı oluşturun. Tanıtacağınız resim kalemi ise hedef kitlenin öğrenciler olacaktır. Onlara giden yoldaki kritik ve etkili kelimelerle en fazla altı kelimeden oluşan başlık oluşturun.

Blog yazarı olmak iyi nabız tutabilmek ve gündemi etkin bir biçimde takip, yorumlama ve sunum gerektirir. Hedef kitle ize anlayacağınız konu sizin en iyi hakim olduğunuz alan ile ilgili olmalıdır. Bu onlara daha kolay ulaşmanızı sağlayacak.

Bunların dışında; alt başlıkların hayati önem taşıdığını unutmayın. Yanınıza 10 kişi bakacak, 7 kişi alt başlıklara göz atacak ve okuyup okuyamayan karar verecek. Kitap gibi düşünün. Kitap almaya gittiğinizde içindekiler ve ön söz bilgilerine mutlaka bakılır.

Etiketler:
Yorum Yap