Etkili İçerik=Çilekli-Çikolatalı Pasta

İnternet ve Sosyal Medya önüne geçilemeyen bir güç. Bu başlıkların altında da insanlara faydalı ve onların ilgilerini çekecek içeriklerin üretimi  önemli ve bir markanın , bir şahsın ya da kuruluşun  on ikiden vuracak en etkili oku insanları olumlu yönde etkileyebilecek ve bilinçlendirip bilgilendirebilecek etkin; bağırmayan  ve çözüm getiren içerik ve içerik fikirleri üretmesi.

Peki içerik fikirleri ve içerik oluştururken hangi ögeler yolumuzu ışıklandıracak?

Gerçek = Onay

Öncelikli olarak zengin içerik üretmenin en temel ögesi gerçeklerden bahsetmek. Gerçeklerden bahsetmek her zaman için insanların ilgisini çeker ve gerçek bir olgu  insanda  paylaşma isteğini  hissettirir ve bir şekilde olayın içine dahil olma isteğini uyandırır. Bu durum bir şekilde onaylama ve paylaşma ya da konuyla ilgili yorum yapma eylemine dönüşür.

Verilen Mesaj  Ampulü Yakmalı!

İçerikte vermek istediğiniz vermek istediğiniz mesaj ya da anlatmak istediğiniz her neyse bunu gazete haberlerinde olduğu gibi kilit cümlelerle yapmak etkilidir. Bu kilit cümleler kısa ve net olmalı,vereceği enerjiyle  karşıdaki insanın kafasındaki lambayı yakmalı.

fikir

Etkili Bir İçerik ilgi Çekmeli!

İçeriğin değeri ve yoğunluğu  ne kadar fazla olursa olsun! İnsanın  ilk olarak  gördüğü ilgisini yükseltir ya da alçaltır. Biz insanlar böyleyiz… İlk baktığımızda “Bu nedir acaba? “ sorusunu sorduğumuz bir baloncuk patlatmalıyız kafamızın üstünden. Bir şarkının kulağa ilk gelen melodisi, yeni bir filmin fragmanı, bir kitabın arka yüzü ilgimizi çeker değil mi ilk olarak?  Beyin ilk önce  “Evet evladım sen çok güzelsin!” etiketini yerleştirdikten sonra ilk etapta izlediğiniz, dinlediğiniz ya da okuduğunuz şey ne kadar zamanınızı alırsa alsın tüm dikkatinizi oraya verirsiniz. Etkili içerik  de ilk etapta şaşırtarak ilgiyi üzerine çekmeli bir sonra ki gelecek adımı iple çektirmeli insana.

Etkili Bir İçerik İnsanların Hayatlarına Dokunmalı!

Karşınızda ki bir insan ve duyguları ve düşünceleri olan bir varlık. Yaptığınız içerikleri de canlı bir varlık olarak düşünürseniz içeriğinizin  karşısındaki insana dokunabilmesi için insana özgü duyguları içinde barındırmalı. İnsancıl olan, insanların kendilerinden  bir şeyler buldukları içerikler dokunabilirler.

Etkili İçerik Tutku Uyandırmalı!

Bir arkadaşınızın  gezip gördüğü ve size anlatığı güzel bir yer düşünün. Gittiği yeri orayı benimsemediğini hissettiren kuru cümlelerle anlattığı zaman ne hissedersiniz? En can alıcı noktalarıyla, tutkulu ve tekrar gitmek istercesine anlattığı zaman ne hissedersiniz? İkinci alternatif kulağa daha hoş geliyor değil mi? Ancak diğer anlatış tarzı  gideceğiniz varsa da “Gitmesem de olur” demenize yol açabilir. İnsan doğası böyledir. Karşımızdaki insanın bize bilmediğimiz bir şeyi tutkuyla anlatması o şeyi daha ilgi çekici kılar. Yaptığınız içerikte de ele aldığınız konuyu tutkuyla harmanlamalısınız ki içeriğe bakan kişiyi cezbetsin.

Ve son olarak;

Etkili içerik çilekli -çikolatalı pasta gibidir. Yememek için güçlü bir iradeye sahip olmak gerekir:)

Etiketler:
Yorumlar

Harika site, harika bir içerik. Favorilere ekledim 🙂 Umarım devamı gelir. Teşekkürler imonur 🙂

Yorum Yap