Kariyerinizi Kim Belirliyor ?

Her şey o cümleyle başlar. O zaman kariyer nedir bilmezsiniz bile. “Büyüyünce ne olacaksın çocuğum?” sorusu kariyer yolunun başlangıcıdır aslında. Daha çocukken kariyeriniz şekillenmeye başlar. Peki kariyerinizi siz mi belirliyorsunuz? Cevabı kocaman bir hayırdır bu sorunun. Peki kariyerinizi kim belirliyor?

kariyer

Evde aileniz, okulunuzda öğretmenleriniz, eğitim sistemi, içinde yaşadığınız toplum, üniversiteden mezun olup işe başladığınız iş yeriniz ve en son siz. Nihayet kariyerinizi belirleme sırası size gelmiştir.

En son sırada siz yer alıyorsunuz?  Muhtemelen sıra size geldiğinde 30 yaşına ulaşmış ve artık kariyerinizi belirlemekte / değiştirmekte zorluk çekeceğiniz bir döneme ulaşmış oluyorsunuz.

İşin en ilginç yanı ise size sıranın geldiği bu otuzlu yaşların başında bile sizden yaşça büyük olan şirket yöneticileri size müdahale edecek ve dur bakalım, acele etme, şimdiki gençler çok aceleci diyecekler. (Otuz yıldır sıranızı beklemenize rağmen hala aceleci görünüyorsunuz)

Şimdi bir daha düşünün. Bu kariyer sizin mi? Eğer değilse henüz çok geç değil. Bunun üzerine biraz düşünmeli ve bu kariyer sizin değilse, yeni bir hedef belirlemelisiniz.

İşte tam burada ortaya çıkan kavram “Kariyer planlaması”.

Etiketler:
Yorum Yap