Network Kurarken Yapılmaması Gereken 5 Davranış

İçinde bulunduğunuz sektördeki veya diğer sektörlerdeki kişilerle tanışmak ve iletişim kurmak için networking etkinlikleri oldukça faydalı oluyor. Bu tür etkinliklerde birçok farklı kişiyle tanışma fırsatı yakalanabiliyor.

Özellikle yatırım arayışındaki girişimcilerin yakından takip ettiği bu etkinliklerde kurulan network sayesinde girişimciler yaptıkları işleri daha farklı kişilere anlatarak yatırımla ilgilenen kişilere ulaşabiliyorlar. Ancak network kurarken yapılan bazı davranışlar karşı taraftaki kişilerin sizin hakkınızda olumsuz düşüncelere kapılmasına ve size önyargıyla yaklaşmalarına neden olabilir.

seyahat pazarlaması

Sadece sizi seven ve sizin sevdiğiniz kişilerle network kurmak

Network kurarken, sadece sevdiğiniz kişilerle ya da sizi seven insanlarla network kurmanız size daha makul geliyor; aynı dili konuştuğunuz ve birbirinizi anladığınız için bu kişilerle iletişimde olmak ve bu kişilerle iş yapıyor olmak kulağa hoş geliyor olabilir. Bu kişiler yaptığınız işi destekleyip, arkasında duruyor da olabilirler; ancak karşıt görüş ve fikirlere sahip olan kişilerle de görüşmek sizin için yararlı olacaktır. Farklı yetenekleri ve bilgileri olan kişiler kafanızdaki düşünceleri ve fikirleri genişletmede size yardımcı olabilir.

Sadece kendi sektörünüzdeki kişilerle iletişimde olmak

Sadece kendi sektörünüzdeki kişilerle iletişime geçmek de network oluştururken yapılan hatalardan biri. Benimle aynı işi yapmayan ya da benim işimle alakası olmayan kişilerle neden tanışmalıyım şeklinde düşünmemek gerekiyor.

Farklı sektörlerdeki kişilerin farklı iş tecrübeleri ve farklı networkleri olacağı için bu kişiler aracılığıyla kendi sektörünüzde öğrenemeyeceğiniz tecrübeleri öğrenebilir ve bu kişiler aracılığıyla farklı kişilere ulaşabilirsiniz.

Birebir ilişkilerde ilgisiz davranmak

Bir etkinliğe gittiğinizde yeni tanıştığınız biriyle konuşurken ilgisiz davranmak, konuşma esnasında dinler gibi davranıp, mekanda başka kimler var diyerek etrafa bakınmak da network kurarken yapılan kötü davranışlar arasında gösterilebilir.

Geldiğiniz yerde konuşmak ve iletişime geçmek istediğiniz başka birileri olabilir; ancak o an biriyle konuşuyorsanız tüm odağınızı o kişiye vermeniz oldukça önemli. Aksi takdirde kendisine önem verilmediğini hisseden kişi sizin hakkınızda önyargılara sahip olabilir ve bu da kurulacak olan ilişkinin temellerinin kötü bir şekilde atılmasına neden olabilir.

Gittiğiniz etkinlikte görüşmek istediğiniz ya da görüşeceğiniz birçok kişi olabilir. Herkese vakit yaratıp, karşı tarafı kırmamak için, görüşmelerinize belli bir süre kısıtlaması koyun ve kibarca konuşmayı bitirmeye çalışın. Böylelikle daha sağlıklı ilişkiler kurmuş olabilirsiniz.

Network kurmaya ara vermek

Bir işe başlamadan önce farklı insanlarla tanışıp onların networklerinden yararlanmak için etkinlikten etkinliğe koşmuş; ancak bir süre sonra işinizi kurduktan sonra ya da işe başladıktan sonra network kurmaya ara vermeniz de yanlış davranışlardan biri.

Bir network kurduktan sonra onu devamlı olarak canlı tutmanız ve kurduğunuz ilişkileri devam ettirirken, yeni ilişkiler kurmaya da devam etmeniz gerekiyor. İşlerin yoğunluğu, vakit bulamama gibi nedenlerle bu etkinliklere gitmeye ara vermeniz oldukça normal; fakat kurduğunuz ağı elinizde tutmak için belli aralıklarla tanıştığınız kişilerle bir araya gelmek, telefon ya da e-posta üzerinden iletişime geçmek oldukça önemli.

Sektörünüzün önemli etkinliklerinde yılda bir iki kez görünmek ve networkünüzdeki kişilerle bu etkinlikler aracılığıyla görüşmek de bir başka seçenek. Gitmeyi planladığınız etkinliklere, ilgisini çekeceğini düşündüğünüz kişileri davet edebilir ya da ilginizi çeken makale, workshop ya da etkinlikleri networkünüzdeki kişilerle paylaşarak onlarla etkileşime geçebilirsiniz. Bu sayede devamlı görüşemiyor dahi olsanız, kontaklarınızda devamlı olarak iletişimde kalmış olabilirsiniz.

sosyal medya

İletişim bilgileri toplayıp, iletişim kurmamak

Bir etkinliğe gittiğinizde birçok farklı kişiyle tanışıp hepsinin iş kartlarını toplamış olabilirsiniz; ancak bu iletişim bilgilerini aldıktan sonra onlarla iletişime geçme işini erteleyip daha sonraya bıraktığınızda arayı açmış oluyorsunuz.

Bu sebeple tanıştığınız kişilerle kısa süre içerisinde iletişime geçmeye özen göstermelisiniz. Özellikle sosyal ağlar bunun için oldukça iyi bir araç. Linkedin profilleri ya da Twitter hesapları üzerinden bu kişileri takip ettiğiniz de ilerleyen zamanlarda iletişime geçtiğiniz zaman bu kişilerin sizin hatırlama olasılığı daha yüksek olur.

Ancak bu işi erteleyip başka bir zaman bıraktığınız zaman, üzerinden zaman geçmesi nedeniyle yeni tanıştığınız kişilerin sizi hatırlamama ihtimalleri de oldukça yüksek olacaktır ve bu durumda onları da suçlamanız çok doğru olmayabilir.

Etiketler:
Yorum Yap