Seyahat Pazarlaması İçin İpuçları

Seyahat eden kişilerin online profillerinden bahsedeceğiz.

İlk olarak insanların tatillerini nerelerden satın aldıklarına bakmakta fayda var. Pazarlama stratejinizi belirlerken iletişime geçeceğiniz kanalları iyi seçmek gerekiyor. Satın alınan tatillerin %57′sinin kaynağı kişisel bilgisayarlardan internete bağlanmak. %28′den %23′e gerileyen seyahat acentaları da hala makul bir seçenek. Seyahat eden kişilerin %16′sı ise rezervasyonları için mobil cihazlarını kullanıyorlar.

seyahat pazarlaması

Mobil cihaz kullanımına gereken önemin verilmesi bütünlük açısından oldukça önemli. Verdiğimiz rakam her yıl artmakla birlikte günümüzde de farklı kullanıcılar açısından değişik boyutlar kazanıyor. Mesela 18-35 yaş arası gezginlerde mobil rezervasyonlar %18′e çıkıyor.

Peki hangi kanalı kullanacağını seçen bir gezgin sonrasında satın alma kararı verirken nelere dikkat ediyor?

Belirtmekte fayda var seyahat satın alma alışkanlığı olan tipik bir kullanıcı satın alma kararı verirken ortalama 22 ayrı internet sitesi inceliyor. %38′lik bir kesim daha önceki kullanıcıların tavsiyelerini dikkate alıyor. Ama yaptığınız işi süslemek de önemli. Seyahat edilecek yerlerin fotoğrafları gezginlerin %55′ini cezbediyor ve kararları üzerinde etkili oluyor.

Fırsat siteleri oldukça revaçta. Neredeyse herkes promosyonların peşindeyken tüm pazara sırtınızı dönemezsiniz. Seyahat etmek için plan yaparken insanların %64′ü fırsat ve promosyonlardan etkilendiğini söylüyor. Bir diğer trend ise cep telefonu kullanımı. Cep telefonu uygulamalarının önemini tekrar ediyoruz. Boş zamanlarında gezen kişilerin cep telefonları aracılığıyla seyahat bilgisi alma oranı geçtiğimiz 4 yılda %450 arttı.

Dünya genelinde seyahatin hangi kısmına ne kadar harcandığından bahsedelim biraz da. En yüksek rakama tatil paketlerinde rastlıyoruz. Ortalama olarak 755£ gibi bir rakam söz konusu. Tatilcilere en çok harcatan ikinci kalem ise uçuşlar. Uçakla seyahat etmeyi seven insanlar ortalama 490£ harcarken feribotları tercih edenler 480£ ortalamaya sahip. Konaklama için ayrılan bütçe yaklaşık olarak 215£ civarında. Bunların dışında seyahat sigortası, araç kiralama, transferler gibi harcamalar da var tabii.

Planlamalarınızı yaparken insanların nereye gitmek istediklerini de bilmeniz, güncel olanı yakalamanız gerekiyor. Ziyaretçi sayısına göre sırasıyla Londra, Paris, Bangkok, Singapur ve İstanbul en çok tercih edilen destinasyonlar. Trendleri bilmeniz faydalı ama bunların sabit olmayacağını da hatırlamak lazım. Yükselişte olan şehirler de dikkatinizi çekmeli. Rio, Quito, Tokyo, Abu Dabi ve Tunus ziyaretçi sayısı artış hızında ilk beşi oluşturuyor.

Seyahat edenlere yönelik yapacağınız pazarlama girişimleri için son olarak ekleyeceğimiz başlık seyahat sonrası neler yaşandığı. Pazarlamanın başarıya ulaştığını gösteren, kullanıcı deneyimlerinin geri dönüşü olarak kabul edilen şeylerden bahsedelim. Sosyal ağlara alışan ve paylaşımı seven insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Seyahat edenlerin %52′si de hem tatilleri sırasında hem de döndükleri zaman gezi detaylarını paylaşıyorlar. Hatta %76′lık bir kesim fotoğraflarına da sosyal ağlarda yer veriyor. Turistlerin %39′u sosyal kanallar aracılığıyla seyahat tecrübelerini paylaşırken %55′i de gezintileriyle ilgili sosyal medya sayfalarını takip ediyorlar.

sosyal medya

Philip Kotler “Rekabet sadece ürünler ve firmalar arasında gerçekleşmez. Ülkeler ve şehirler de birbirleriyle rekabet eder.” der. Yukarı değindiklerimize mikro perspektiften olduğu kadar makro açılardan yaklaşmanın da öneminin altını çizen bir söz. Hangi açıdan olursa olsun seyahat pazarlaması ile ilgileniyorsanız paylaşılan istatistikler ışığında aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Sitenizde daha fazla vakit geçirmeleri ve hatta satın alma kararı vermeleri açısından kullanıcılara detaylı bilgi sunun.
  • Sayfa içeriğinizi hedef kitlenize göre düzenleyin ve bunu yaparken trendlerden de uzak kalmayın.
  • Mobil kullanıcılarını göz ardı etmeyin ve her cihazdan erişilebilir olduğunuzdan emin olun.
  • Bilgi kirliliği yaratmamaya çalışın, insanlara istedikleri bilgileri sade ve açık olarak verin.
  • Müsaitlik durumunu mutlaka göz önünde bulundurun ve çok tercih edilen noktaları seçen kullanıcılara bunu hatırlatın.
  • Rakiplerinizi takip edin ve pazar lideri olsanız da birilerinin de aynı iş için çaba gösterdiğini unutmayın.
Etiketler:
Yorum Yap