Sitenizde Satışları Artıran En İyi 3 SEO Taktiği

Arama motoru optimizasyonu (SEO), e-ticaret sitelerinin görünürlüğünü artırarak daha çok ziyaretçi çekmeniz ve satışlarını artırmanız açısından büyük önem taşıyor. Ancak bunun için de SEO’yu iyi yapmak lazım. Google ve diğer arama motorlarının algoritmaları SEO’da hile yapmaya müsait değil ve kötü anahtar kelime kullanımını anında cezalandırarak sayfa gösterimlerini azaltıyor.

Önce özgün içerik!

İster ürün incelemesi olsun, ister blog yazısı, arama motorlarının gelişmiş algoritmaları kopyala-yapıştır içeriği orijinal içerikten ayırıyor ve orijinal içeriği arama sonuçlarında her zaman daha sık ve daha üst sıralarda gösteriyor.

Elbette bu anahtar kelimelere odaklanmayacağız anlamına gelmiyor ama önce güzel bir görsel içerik, video veya yazı oluşturmanız ve sonra SEO yapmanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki 3 bariz SEO hatasını yapmaktan kaçınmalısınız.

En Kötü SEO Alışkanlığı 1: Anahtar kelime bombardımanı

seo taktik

Web sayfalarınızı uzun ve kısa kuyruklu anahtar kelimelerle, telefon numaraları ve diğer gereksiz bilgilerle doldurmaya anahtar kelime bombardımanı diyoruz. Bunu yapan sitelerin amacı trafiği artırmak ve reklam tıklamalarından veya gösterimlerinden para kazanmak.

Hatta bazı yetişkinlere yönelik veya virüslü siteler, bir kullanıcının arama sorgusundaki kelimeleri otomatik olarak barındıran ve sitenin nadir de olsa arama motorunda kullanıcıya gösterilmesini sağlayan sistemler kullanıyor.

Ancak, Google’ın yeni arama algoritması bu siteleri ağır şekilde cezalandırmaya başladı. Örneğin müşteriye ayakkabı satıyorsanız TV anahtar kelimesini arayan bir kullanıcıya sitenizi göstermeye çalışmanın manası yok. Türkiye’deki bazı sözde “sözlüklerin” düştüğü bu hataya düşmeyin.

Mobil siteye önem verin

Tabii ki kullanıcıların sitesine bilgisayar virüsü dolaştıran kötü amaçlı bir site değilsiniz ama o siteler gibi anahtar kelime avcılığı yaparsanız Google sizi aynı kefeye koyar ve cezalandırır. Böylece trafik kazanmak yerine trafik kaybedersiniz ve satışlarınız azalır. Reklam gelirleriniz de azalır, çünkü yeni reklam algoritmaları gerçek insan trafiğini bot trafiğinden ayırt ediyor.

Google Nisan 2015’ten bu yana mobil tema desteği sunmayan, ayrıca duyarlı tema ile tablet ile akıllı telefon ekranına otomatik sığan sayfa tasarımı kullanmayan web sitelerini cezalandırmaya başladı ve hayır, WordPress sitesi açıp WordPress mobil eklentisini kullanmanız yeterli değil.

SEO sadece anahtar kelimeyle sınırlı değil

Elbette temanıza mobil görünüm özelliği kazandıran bir eklenti kullanmak hiç yoktan iyidir. Ancak bu da sitenizin mobil görünümünün bu eklentiyi kullanan tüm sitelerle eşit olması anlamına geliyor. Dolayısıyla Google arama sonuçlarında alt sıralarda kaybolup gidiyorsunuz.

E-ticaret siteniz için mobil cihaz destekli modern bir tema kullanın. SEO sadece anahtar kelimeyle sınırlı değil. Sitenizi temadan sayfa tasarımına ve kullanılan görsellere kadar her açıdan Google arama motoru için optimize edin. Buna videolar, görseller ve e-ticaret platformu öğeleri de dahil (alışveriş sepeti, checkout vb.) Hatta görselleri yüklerken anahtar kelimelerle isimlendirin.

Kötü SEO Alışkanlığı 2: Önce insana değil, Google’a konuşmak

google

Sitemizin başlıklarına bakarsanız hem Google arama motoru için hem de insan okurlarımız için başlık attığımızı görecekseniz. Başlığımız genellikle iki bölümden oluşuyor (başlığı ikiye bölmeniz şart değil tabii ki). Başlığın bir kısmı SEO içeriyor ve doğrudan Google’ın crawlerlarına hitap ediyor. Amacı sayfanın arama motorunda üst sıralarda gösterilmesini sağlamak.

Başlığın ikinci kısmı ise doğrudan insana hitap ediyor ve çarpıcı, esprili bir ifade içeriyor. İşte bu yüzden anahtar kelime ve SEO olayında sattığınız ürünle ve hedef kitlenizle alakalı orijinal içerik üretmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü insana hitap ediyorsunuz ve müşteriye satıyorsunuz.

En önemlisi de Google anahtar kelimelerden ziyade müşteriye yararlı bilgiler sunan, sorunlarını çözen, güzel ürün incelemeleri olan e-ticaret sitelerini müşteriye daha çok gösteriyor. Zaten potansiyel müşterileri checkout yapan gerçek müşterilere dönüştürmenin yolu bundan geçiyor.

Kötü SEO Alışkanlığı 3: Web sayfanızı sermaye olarak görmemek

Oysa web sayfanız sermayenizdir. Sizin için holding gökdeleni, tarlalar, fabrikalar, arabalar ve dolgun bir banka hesabı kadar önemlidir. Ancak burada genel bir idealden söz etmiyoruz. Sitenizi optimize etmek için profesyonel SEO araçları kullanmanızı öneriyoruz.

Örneğin WordPress’e entegre olan siteler için ücretsiz Yoast SEO eklentisi var. Üstelik bu eklenti ücretsiz SEO ipuçları da sağlıyor. Sadece başlangıç seviyesindeki bilgiler olsa da bu tür eklentileri kullanarak sitenizi Google ve diğer arama motorları için nasıl optimize edeceğinize bakabilirsiniz.

URL, odak anahtar kelime, SEO başlığı ve meta tanımlama

Yoast SEO’nun en pratik yanı modern SEO’nun temelleri olan URL, odak anahtar kelime, SEO başlığı ve tanımlamayı analiz ederek sitenizde bunlarla ilgili sorunları belirtmesi. Aslında mantık basit. Bir odak anahtar kelime belirliyorsunuz.

Bu anahtar kelime sayfa URL’sinde, yazının başlığında, ilk paragrafında ve meta açıklamada (Google arama sonuçlarında sitenizin altında gösterilen açıklama satırı) gösterilmeli. Aynı zamanda yazının gövde metninde belirli sayıda geçmeli.

 

İçeriği gözden kaçırmayın!

Burada tekrarlamakta yarar var. SEO’nuzu iyi yaptığınız için sayfanızın gösterimleri ve tıklamalarının arttığını sanıyorsunuz. Oysa yanılıyorsunuz. Sayfanız iyi bir tasarıma ve güzel bir içeriğe sahip olduğu için gösterimleriniz artıyor. Örneğin içerik pazarlamada orijinal içerik üreten bir sitenin organik gösterimleri rahatlıkla standart medya satın alma kalitesiz bir sayfanın gösterimlerini aşabilir.

Burada anahtar kelimeleri kaliteli içerikle birlikte ve dengeli olarak kullanmanız gerektiğini unutmayın. Böylece en kötü 3 SEO alışkanlığından kurtularak başarılı bir SEO stratejisi belirleyebilir ve satışlarını artırabilirsiniz.

Etiketler:
Yorum Yap