Sosyal Medya ve Kişisel Gelişim

Sosyal Medya ortamı kimi zaman İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen kalabalık kimi zaman evde tek kalan haylaz çocuk. Sürekli bir değişim vardır, insanlar gelip gitmektedir. Sosyal medya ve insanların paylaşımları aynı hızla değişmektedir. Hatta kimi zaman atılan Tweet’lerin hızına yetişemeyip bazılarını okuyamıyoruz. Milyonlarca insanın bir arada olduğu ve paylaşım yaptığı bir ortamda çeşitliliğin ne denli fazla olacağını anlatamayız. Milyonlarca profil milyonlarca kişilik, yaşam tarzı, kültür, tecrübe demek.

sosyal medya

Sosyal medya hafife alınacak bir ortam değil. Ülkelerde halkın kriz yönetimine öncülük eden bir ortamdan bahsediyoruz. İnsanların kişisel gelişimine olan etkisi gözle görülür bir gerçek. İş dünyasında firmaların başarı için ilerleyen zamanlarda sosyal medya eğitimine önem vereceğine inanıyorum.

Başarılarımızı paylaşıyoruz. Beğenilmek her insanın hoşuna gider. Başarılarımızı paylaşıp beğeni aldığımızda kendimizde bir memnuniyet yaratırız.

Fotoğraflarımızın, başarı hikayelerimizin beğenilmesi hayatımızda bizi bir adım öne çıkarır. Bir adım öne çıkmak, ben buradayım demek ve beğenilmek doğamızda var. Hatta çoğu insan bu işi abartarak gittiği her yeri, içtiği ve yediği her şeyi fotoğraf olarak sosyal ağ hesaplarında paylaşıyor. Çevrelerime, görün ben bu yerlerdeyim, bu markaları kullanıyorum mesajını doğrudan veriyor.

Tecrübe paylaşımı oluyor. En üst düzey bir CEO ile Twitter üzerinden irtibata geçebilir ve sorular sorabilirsiniz. Yaptığınız alışveriş hem CEO için hem sizin için gelişim sağlıyor.

İlham almanızı sağlıyor. Günlük yaşamda bir araya gelemeyeceğiniz insanlar bloglarından paylaştıkları hikayelerle insanlara ilham veriyor. Edineceği mesleği, icra edeceği yeteneği uzmanından görüşler ederek daha profesyonel yapıyor. İnsanlar yol haritasında bu tecrübelere yer veriyor.

Muhalefeti güçlendiriyor. Birbirine ortak amaç için ulaşması gereken insanların kısa sürede iletişim kurmasını sağlıyor. Bir cümle bile bazen insanların bir amaç doğrultusunda bu mecrada kenetlenmesini sağlıyor. Bir Tweet, bir etkinlik insanları buluşturabiliyor.

Sosyal medya benim hayatımda misyonumu geliştiren ve bilgi dünyasında zihin sarayıma büyük boyutta veri aktaran bir araç. Araç olarak kullanıldığı sürece kişisel gelişime katkı sağlayacağına inanıyorum.

Etiketler:
Yorum Yap