Tek Ürün E-Ticaret Sitesi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Tek ürün eticaret siteleri, sadece bir ürünün ya da o ürünün benzer modellerinin satıldığı sitelerdir. Sadece bir ürünün satışının gerçekleştiğinden dolayı bu siteler için “dikeyin de dikeyi” demek yanlış olmayacaktır.

Tek ürünün satıldığı siteleri aslında iki grupta incelemek mümkün. Birinci grup bundan birkaç yıl önce popüler olan ve hatta ülkemizdeki fırsat sitelerinin ürün tarafındaki öncüleri olduğunu söyleyebileceğimiz siteler. Birkaç tanesi hariç artık hepsi kapalı ya da satılık olan bu sitelerde, her gün farklı bir ürünün komik rakamlara satıldığını görürdük. Kar marjı çok yüksek olmayan bu modelin temelinde el sıkışılan tedarikçinin stoklarını eritme fonksiyonu yer alırdı. Site ise viral yayılım ve toplu satış ile edebiliyorsa kar ederdi. Neticede edemediler ki artık -fırsat siteleri ile beraber- ayakta değiller.

Tek ürün satış sitelerinin bu makalede de konu olan yeni modeli ise her gün değişen bir ürünün değil, her gün aynı ürünün satıldığı siteler. Bu siteler genel olarak medikal ürünlerin etrafında şekilleniyor ancak farklı ürünler için de bu sitelerin kurulduğunu söyleyebiliriz.

Medikal taraftan kasıt olarak ise insanların ciddi anlamda çözme gereği duydukları, sosyal ve psikolojik etkileri görülen fiziki yetersizlikleri tedavi etme amaçlı ürünlerden bahsediyoruz. Zayıflama hapları, kelliğe çözüm yaratan kremler, sigara bıraktıran ilaçlar, akciğer temizleyen bantlar, boy uzatıcı haplar ve ömre ömür kattığı özellikle sabah programlarında sık sık konuşulan çeşitli baharatlar… (bahsi geçen konularla ilgili basit aramalar yaptığınızda tek ürün sitelerine kolayca ulaşmanız mümkün)

Türk e-ticaret sektöründe yabancı yatırım alan e-ticaret şirketlerini sürekli konuşuyoruz ama tek ürün sitelerinin özellikle bazıları çok düşük rakamlarla imalatı ya da tedariği gerçekleştirip, epey büyük kar marjları ile ciddi cirolara ulaşıyorlar

Örneğin, altın çilek meyvesi ve hapları da tek ürün olarak özellikle yakın geçmişte çılgın bir şekilde satışı yapılan, şimdilerde de eskisi kadar olmasa da satışı devam eden bir başka ürün.

Tek ürün sitelerinin avantajları neler?

Tek ürün satış sitelerinin en önemli avantajlarından biri de bir tedarikçi ile çalışılması. Dolayısıyla e-ticaret sitelerinin -potansiyel olarak- en büyük sıkıntılarından olan tedarikçi ilişkilerinin (tedarikçiye bağlı olma durumunun) yaratacağı sıkıntılar minimize edilmiş oluyor. Satıştaki ürün ya hep aynı ürün ya da aynı tedarikçiden temin edilebilecek benzer modelde ürünler olduğu için iletişim tek bir kanal üzerinden gerçekleşiyor.

Standart operasyon: Sadece tek ürünün satışı yapıldığından dolayı aynı tedarikçi ile anlaşmış olmanın yanında pazarlama, paketleme, gönderim, iletişim, şikayet, destek gibi konularda standart bir operasyon yürütülmüş oluyor. Bu da operasyonun akıcılığının kısa sürede istenilen noktaya gelmesi ve hataların ve olası kötü sürprizlerin en az indirilmesi demek.

Yüksek dönüşüm (conversion) oranı: Tüketicinin zaten satıştaki tek ürünü satın almak için siteye gelmesi tek ürün sitesinin tüketiciyi ikna etmek için -olağan satış çabası dışında- ekstra çaba sarf etmemesi anlamına geliyor. Bu da satış ve pazarlama hunisinin (ing. funnel) hem alıcı hem de satıcı tarafında bir anda daralması, küçülmesi demek. Tek ürün sitesinin varış sayfasının da (ing. landing page) aynı zamanda doğrudan bir satış sayfası olarak tasarlanmış olması (alternatif ürün yok, tek ürün hakkında detaylı bilgi var) trafiğin satışa dönüşme oranını yükseltiyor. Bu aynı zamanda reklam tarafında da daha hedefli reklam yapmak ve dolayısıyla yine yüksek dönüşüm anlamına geliyor. Buradaki olası sıkıntı ise ürünü satan başkaları da varsa tek bir konu üzerinde görece yüksek rekabet ve yüksek reklam maliyetlerinin oluşması.

Arama sonuçlarında organik yükselme: Tek ürün e-ticaret sitenizde diyelim ki sadece iPhone 5 satılıyorsa SEO anlamında sayfa itibarı yüksek sayfaların (örn: Gittigidiyor) önüne geçilmesi çok kolay değil. Ancak bu sitelerde satışı olmayan (ya da büyük sitelerin dikkatini vermediği) ürün kategorilerinde doğru SEO çalışmaları yapmak, genel olarak piyasadaki içeriğin zayıf olmasının da etkisiyle öne çıkmaya yarayacaktır. Özellikle çeşitlilik ve ihtiyaç anlamında avantajlı olan medikal ürünler için (long tail’in de katkılarıyla) SEO çalışması yapmak doğru bir yöntem olur.

Bu avantajların dışında ise sona bırakmayı uygun gördüğümüz en önemli nokta (ve aslında olası dezavantaj) ise tek ürün e-ticaret sitelerinin tek başlarına anlamlı paralar getirmesinin mümkün olmadığı ve bu yüzden de bu sitelerin satış kanallarından biri olması ya da farklı ürünlerin de benzer şekilde farklı tek ürün sitelerinde satılması gerektiği.

Yani ya bu tek ürünü tek ürün eticaret sitesiyle beraber TV’den, telefonla ya da fiziki mağazada da satacaksınız ya da bu tip tek ürün sitelerinden birden fazlasını (farklı farklı sitelerde farklı farklı tek ürünler) yürütüyor olacaksınız. Anlamlı paralar kazanılması için bu tek ürün operasyonunu farklı kanallar ya da farklı ürünler ile bir paket olarak planlamak gerekiyor.

Etiketler:
Yorum Yap