Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında

            Yönetim bilişim sistemleri bölümü ülkemiz de yavaş yavaş popüler olan ve gelecek kaygısı olmayan bölümlerin başında gelmektedir. Yönetim bilgi sistemi halk arasında oldukça karışık ifadeleri bulunmaktadır. Fakat genel tanımı itibari ile yönetim bilişim sistemleri bilgisayar tabanlı karar verme sistemi denilmektedir.

            Yönetim bilişim sistemleri bölümünde genel itibari ile hem bilgisayar hem de işletme dersleri bulunmaktadır. Yönetim bilişim sistemleri 1994 yılında Boğaziçi üniversitesin de açılmış ve şu an ülkemizde 32 üniversitede bulunan bölümlerin arasında yer almaktadır.

            Yönetim bilişim sistemlerinde okuyan bir öğrenci alacağı eğitim ile yönetim planlaması, mevcut şirket verilerini düzenleme, veri işleme gibi önemli pozisyonlar da yer alabilmektedir.

            Yönetim bilişim sistemleri okuyan bir öğrenci mezun olduktan sonra yüksek lisans, doktora ve master yapma imkanları mevcuttur. Öğrenciler hem ülkemiz de hem de yurt dışında farklı üniversiteler bu imkanlara ulaşabilmektedir. Yönetim bilişim sistemleri çok fazla uygulama alanı olduğundan mezun olan öğrencilerin iş bulma sıkıntısı çekmeyeceği bilinmektedir.

MIS

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Ne İş Yapar?

            Yönetim bilişim sistemleri bölümü gelecek ve iş kaygısı olmayan, yeni yeni popüler olmaya başlayan bölümlerin başında gelmektedir. Yönetim bilişim sistemi iş olanakları ile oldukça geniş bir içeriğe sahiptir. Yönetim bilişim sistemleri genel itibari ile Akademisyen, Finans Uzmanı, İnsan Kaynakları, Proje Uzmanı, Bilgi Sistem Yöneticisi, Yazılım Uzmanı, Sistem Analisti, İş Zekası Uzmanı, Pazarlama Uzmanı gibi çeşitli iş olanakları içerisinden istediğine yerleşebilir.

            Yönetim bilişim sistemleri ülkemizdeki olanakların dışında yurt dışında master yapma imkanları olan öğrencilerin yine yurt dışında oldukça popüler işlerde ve yüksek maaşlar da çalışma imkanları vardır.

Yönetim Bilişim Sistemi Bölümü Maaşları

            Yönetim bilişim sistemini bitiren bir kişi iş bulma konusunda pek sıkıntı çekmez. Zira çalışabileceği oldukça farklı alanları vardır. Yönetim bilişim sistemleri mezunları maaşları oldukça dolgundur. Maaşlar iş tecrübesine ve bulunduğu unvana göre değişkenlik göstermektedir. Yönetim bilişim sistemleri mezunu ortalama 3000 TL ile işe başlarken tecrübe ve unvana göre bu maaş ortalama 10.000 TL kadar çıkabildiği bilinmektedir.

Etiketler:
Yorumlar

Merhaba, bölümde bilgisayar dersi çok mu? Çıkışta rahat iş bulabilir miyim? Yani bir işe girince daha çok hangi alanda çalışılıyor bilgisyar mı yoksa yöneticilik gibi mi?

Merhaba,

Bilgisar ve İşletme dersleri hemen hemen aynı oranda. Fakat bazı üniversitelerde biri diğerine göre daha ağırlıklı olabiliyor. (Bunu üniversitenin bologna sisteminde ders içeriklerine bakarak görebilirsiniz.)

Bilgisayar mı işletme mi hangi yönde çalışmak istediğinize karar vermenize bağlı.

Sadece üniversiteye ile yetinmeyip kendinizi geliştirmekle kolayca iş bulabilirsiniz.

YBS’nin çok geniş bir çalışma alanı var. Bu da uzmanlaşmak istenilen çalışma alanı için seçenek sayısının fazla olduğunu gösteriyor. Tabii seçenek sayısının fazla olmasının bir dez avantaji var oda kafa karışıklığına sebep olması. Ama bu kafa karışıklığını gidermek için kendini tanıyıp ve ne yapmak istediğini bildiginde sorun çözülmüş oluyor.

YBS farklı disiplinlerin bir arada olmasıyla ortaya çıkan bir bölümdür. YBS 21.yy içinde örgüt içinde, hem işletme alanını hemde bilgisayar-bilişim alanını kullanan ve sorunların çözümü için gerek takım ile gerekse de bireysel bir şekilde çalışma yapan bir disiplindir. Ve böyle bir bölümü okuduğum için memnunum.

Yorum Yap