Yönetim Bilişim Sistemleri mi? Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği mi?

Yönetim Bilişim Sistemleri  vs Bilgisayar / Yazılım Mühendisliği

Yönetim bilişim sistemleri ile bilgisayar ve yazılım mühendisliği arasında ciddi farklılıklar vardır. Her üç bölüm de ülkemiz de popüler olan ve iş bulma sıkıntısının en az olduğu bölümlerin başında gelir. Bu bölümlerin bir diğer benzer yanı da serbest çalışma imkanlarının olmasıdır.

Halk arasında genellikle yönetim bilişim sistemlerinin ne yaptığını bilen pek olmaz. Fakat yönetim bilişim sistemleri diğer iki bölüme nazaran oldukça detaylı ve iş bulma çeşitliliğinin fazla olduğu bölümlerin başında gelmektedir.

Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Ne İş Yapar, İş İmkanları Nelerdir?

Yönetim bilişim sistemleri bilgisayar ve işletmenin birleştiği bölüm olarak bilinir. Yönetim bilişim sistemleri mezunu veri işleme alanında, proje uzmanlığı, insan kaynakları, satış pazarlama,IT alanında çalışabilmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği mezunu yine diğer mesleklerde olduğu gibi çalışma alanı oldukça yüksek olarak bilinmektedir. Bilgisayar mühendislerinin çalışma alanına yönetim bilişim sistemleri de dahil olmaktadır. Bilgisayar mühendisleri donanım gerektiren alanlar da, yazılım alanların da, sistem geliştirme alanlarında ve network alanlarında çalışabildiği gibi veri işlemlerinde de görev alabilmektedir.

Yazılım mühendisliği bölümü savunma sanayi, elektronik cihaz üreten tüm yerlerde, askeri alanlarda, akademik alanlarda kısacası yazılımın girdiği her alanda iş bulma şansı olabilen bölümlerin başında geliyor. Tıpkı diğer bölümler de olduğu gibi yine bu bölümde iş bulma sıkıntısı en az olan bölümlerin başında geliyor.

Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yönetim bilişim sistemleri yeni başlayan biri ortalama 3000 TL maaş alabilir iken iş tecrübesine göre bu rakam 10.000 TL kadar çıkabilmektedir. Bu bölümde ve diğer bölümlerde maaş konusu iş tecrübesi ve unvana göre değişkenlik göstermektedir.

Bilgisayar mühendisleri tıpkı yönetim bilişim sistemlerin de olduğu gibi iş tecrübesine ve unvanına göre değişkenlik gösterene maaşlara sahiptir. Farklı kriterlerin de etkili olduğu bu bölümde ortalama 5000 TL ile 20.000 TL arasında değişen maaşlara sahiptirler.

Yazılım mühendisliği bölümü ortalama 2500 TL ile 12.000 TL arasında değişkenlik gösteren maaşlara sahiptirler.

Not: Maaşlar iş tecrübesine ve bulunduğu unvana göre değişkenlik gösterebilir. 

Tüm bölümleri kıyasladığımızda bilgisayar mühendisleri maaş konusunda ilk yıllarda bir adım öne çıkmaktadır. Her bölümün birbirine yakın olması sebebi ile kişi kendini nerede mutlu hissedecek ise orayı tercih etmesi önemli bir rol olacaktır.

Etiketler:
Yorumlar

Sadece işletme okumak yerine, onun yanı sıra programlama, pazarlama, stratejik yönetim gibi iş hayatında yardımcı olacak konuların üzerinde yoğunlaşan bir bölüm. Yani MIS okurken yazılımcı da olunabilinir, işletmeci de, pazarlamacı da. MIS ülkemizde çok gelişmemiş olmasına rağmen revaçta olan bir bölüm ve büyük şirketler de yavaş yavaş MIS mezunlarına ihtiyaç duyuyor.

Yorum Yap